Tabulka velikostí bot a obuvi

Nejjednodušší způsob, jak vybrat správnou velikost obuvi, je obkreslit nohu na papír. V případě, že vybíráte uzavřenou obuv, obkreslete nohu i s ponožkou (pokud se jedná o zimní obuv, je vhodné obkreslit nohu v ponožkách, které v zimě nosíte). Nohu změřte od paty až k nejdelšímu palci.

K naměřené délce je třeba přičíst tzv. nadměrek, který slouží k volnému pohybu prstů při chůzi, většinou se přičítá 10-15 milimetrů (to platí zejména pro obuv, kterou nosíte každý den). Pokud vybíráme boty pro děti, nadměrek volíme v rozmezí 10-15 mm, vzhledem k rychlému růstu. Větší než 15mm se nedoporučuje z důvodu správného vývoje chodidla dítěte.

Neměřte své nohy hned po ránu, protože během dne mohou mírně otéct v důsledku tepla a aktivity. Nejlepší doba pro měření nohou je na konci dne.

Dámská obuv

EUR 35 36 37 38 39 40 41
US 5 6 9
UK 4 5 6 7
CM 22.8 23.5 23.8 24.5 25.1 25.4 25.7
INCH 9 9⅜ 9⅝ 9⅞ 10 10⅛

Jak změřit velikost chodidla?

Zapoměňte na nepřesné přikládání metru k noze nebo nepřesné obkreslování obvodu chodidla na papír a následné měření. Všechny tyto metody jsou velmi nepřesné a vaši skutečnou velikost mohou ve skutečnosti změnit i o 2 velikosti.

Pro správné měření budete potřebovat zeď či schody, papír, psací potřeby a pravítko nebo metr.  Náhradní možností psacích potřeb je i křída u které nepotřebujete papír.

Postup:

  1. Najděte si vhodné schody nebo zeď (doporučujeme pro pohodlí schody).
  2. Na podlahu pod schody položte papír tak, že bude přiražen přímo ke schodu (ke zdi).
  3. Postavte se na papír tak, že patu přirazíte přímo ke schodu (ke zdi).
  4. V nejvzdálenějším místě od paty, kam vám noha sahá (palec nebo ukazováček) udělejte přímo před prstem čáru propiskou/tužkou.
  5. Vyndejte papír z pod nohy.
  6. Přeměřte pravítkem nebo metrem vzdálenost od kraje papíru (který byl u zdi/schodu) k namalované čáře.
  7. Ke změřené vzdálenosti připočítejte 5 mm (0,5 cm).
  8. Výsledek dle bodu 7 porovnejte v tabulce velikostí, čímž získáte informaci o své správné velikosti boty.