Jak správně pečovat o svojí obuv?
Obuv je nutné vybírat s ohledem na zátěž a vhodnost použití pro danou aktivitu. Pro vaši spokojenost a správnou funkčnost obuvi je potřeba zvolit vhodnou velikost – obuvi doporučujeme 5-10 mm extra místa v přední části boty, nikoli méně, aby noha v botě mohla správně pracovat. Dbejte na vhodnost materiálu a podrážky pro účel použití, za kterým obuv kupujete. Nevhodně zvolený typ obuvi, velikost nebo tvar obuvi vůči vašemu chodidlu nemůže být důvodem k pozdější reklamaci, ale pouze k vaší nespokojenosti.
Aby Vám obuv dobře a dlouho sloužila a neztratila nic ze své krásy, potřebuje obuv alespoň základní péči a údržbu. Abyste s našimi výrobky byli maximálně spokojeni, doporučujeme vám prostudování vámi vybrano obuv a dodržování doporučení, jak vaši boty správně udržovat.
Obuv z Textilního materiálu:
Obuv z textilního materiálu je na špínu nejnáchylnější. Každý určitě zná ten pocit kdy si vezme první den bílé tenisky a za týden vypadají jako by je nosili půl roku. Jedním ze způsobu jak zamezit špinění je použití impregnace, které Vám nezajistí, že si boty neušpiníte, ale může ho trochu zpomalit a zároveň boty ochránit proti vodě. Pro ochranu použijte Impregnaci ve spreji, boty nastříkejte ze vzdálenosti cca 20 cm po celém obvodu, kromě podrážky. Boty pak nechte uschnout a jsou připravené. Před nastříkáním si přečtěte informaci na přípravku zda je vhodný i na textilní materiál. Já osobně doporučuji impregnaci značky Morello, která je na všechny materiály a lze ji využít i na bundy nebo věci na lyže. Zkrátka na vše co chcete ochránit proti vodě a špíně. Balení je 400 ml takže Vám dlouho vydrží. A co dělat když už jsou boty špinavé? Nejjednodušším způsob jak boty vyčistit je pračka(nedoporučuji). Nezapomeňte však před praním hrubou špínu odstranit. Nikdo přeci nechce po vyprání bot čistit ještě pračku. Pokud máte o svoje boty strach postačí Vám obyčejný hadřík s vodou nebo speciální přípravek pro čistění, který Vám rozhodně usnadní práci.
Kožená obuv:
Kožené boty jsou jedny z nejčastějších, které v botníku najdete. Pokud se jedná o nové boty nemusíte je hned krémovat ani mazat různými olejíčky. Jsou ošetřené z výroby a postačí je nastříkat impregnací proti vodě, která vytvoří ochranný film, který zabraňuje špinění a provlhnutí. Impregnaci stejně jako u textilních bot nastříkáte z cca 20 cm a necháte zaschnout. Impregnace je ideální varianta na všechny typy obuvi. Pokud však máte doma boty, které jsou již nošené a chcete jim vrátit původní lesk, budou potřebovat nakrémovat a trochu oživit. Než se do toho pustíte musíte zjisti z jaké kůže boty jsou. Můžou být buď z kůže broušené nebo hladké. Před samotným oživením je třeba boty pořádně očistit, nejlépe vlhkým hadříkem a vše důkladně vyčistit. Kožené boty nikdy nedávejte do pračky! Pokud jsou boty již čisté a suché pustíme se do regenerace. Na broušenou kůži Vám postačí kartáč na obuv, kterým materiál vykartáčujete a následně je nastříkáte sprejem na broušenou kůži. Nikdy boty z broušené kůže nekrémujte krém by na botách udělal fleky. U hladké kůže je postup malinko jiný. Nejjednodušší způsobem je použít přímo krém s houbičkou, který Vám ušetří špinavé ruce i čas nebo jiné přípravky v tubě, které se nanáší houbičkou. Krém nanesete po celém povrchu obuvi a necháte zaschnout. Následně rozleštíte kapesníčkem nebo leštící houbičkou. Nejlepší variantou je dle našich zkušeností krém na obuv, který je zároveň i krycí a výborně schová drobné odřeniny. Obuv ošetří proti vodě a už jí nemusíte impregnovat. Tento krém se vyrábí v několika barevných variantách a tak snadno vyberete dle vaší potřeby.
Syntetická obuv:
Syntetické boty jsou poslední dobou velmi populární díky své dostupnosti a nenáročné údržbě. Boty vyrobené z tohoto materiálu nelze nijak krémovat ani regenerovat. Jediným způsobem je sprej, který změkčuje materiál a zabraňuje praskání a speciální impregnace proti vodě, zabraňující špinění a provlhnutí. Použijte sprej, který je vhodný na boty z ekokůže a perfektně vaše nohy ochrání před vlhkem. Boty stačí nastříkat z cca 20 cm ze všech stran a nechat zaschnout a můžete vyrazit. Co se čištění týče stejně jako u kožených bot postačí vlhký hadřík s čistícím přípravkem, kterým boty vyčistíte nebo specilání přípravek s houbičkou.
Pár šikovných tipů na závěr:
- Při obouvání bot používejte obuvnickou lžíci, při vyzouvání povolte přezku nebo tkaničky – zabráníte tím vytahování a deformaci tvaru boty.
- Nenoste jedny boty každý den – vlivem lidského potu vlhnou a vzniká tak ideální prostředí pro množení plísní.
- Speciální deodorant vaši obuv krásně provoní a má navíc antibakteriální účinky.
- Skvělým prostředkem pro ošetření obuvi je ocet: když jím potřete vnitřek boty, zamezíte obarvení nohou nebo ponožek; zvenčí zase odstraňuje skvrny od posypové soli.
- Do uzavřených bot noste ponožky – slaný lidský pot jinak pomalu rozežere jejich výstelku.
- Pokud to je jen trochu možné, používejte napínáky na boty. Vycpávat boty z jemnějších materiálů pouze novinovým papírem není příliš vhodné – novinový papír není dost pevný, aby udržel tvar boty.