Čím rychleji, tím lépe

Všichni známe takovou situaci: stačí jen cesta z domu na autobus a již vidíme na svršku charakteristické bílé skvrny. Ulice jsou posypané solí v ohromném množství, takže stačí jen chvíle, aby se usadila na svršku a nadělala neplechu. Co dělat v takové situaci? Pokud víte, že Vás čeká dlouhý den, jistě se zaopatřete balením vlhčených ubrousků, ideálně těch určených pro děti, protože jsou delikátnější. S jejich pomocí můžete odstranit nečistoty z povrchu bot. Jednak jakmile se vrátíte domů, přistupte k radikálnímu čištění.

Otázka materiálu

Jak se zbavit skvrn od soli, po návratu domů? Především musíte brát v úvahu materiál, ze kterého jsou Vaše boty vyrobeny – to je univerzální zásada pro všechny techniky čištění. Lícová kůže, nubuk či semiš mají různé nároky a potřeby, rovněž jinak reagují na sůl či bláto. Abychom je odpovědně vyčistili, začněte nejdříve tím, že ověříte na štítku materiál, z jakého jsou boty vyrobeny. Teprve tehdy se pusťte do čištění - a začněte od jemného kartáčování celého povrchu. Dělejte to jednak velmi delikátně. Sól, kterou jsou posypávány ulice je mnohdy míchaná s pískem - intenzivní potírání může působit na svršek jako peeling a nenávratně poškodit jeho povrch. Zabraňte tomu! Pohodlí na prvním místě.

Sól a lícová kůže

Vaše kožené boots mají ošklivé skvrny od soli? Žádnou paniku - to se dá vyčistit, jednak s rozmyslem. První kartáčování vykonávejte s užitím kartáče s měkkým vlasem. Dělejte plynulé, ale delikátní pohyby, aby nedošlo k porýsování povrchu. Následně si připravte vodu s mýdlem nebo dětským šampónem. Jednak nenamáčejte v ní bezprostředně boty. Namísto toho sáhněte po bavlněném hadříku a namočte ho v připraveném preparátu. Vyždímejte z něj přebytečnou a jemně jím potírejte svršek. Sůl by měla snadno odstranit, ale jestli stále postřehujete stopy soli na svršku, sáhněte po speciální prostředek na čištění bot od soli. Nezapomeňte také utřít podrážky - to je velmi důležité. Po procese čištění odložte boty na teplé a prodyšné místo a nechte je volně uschnout. Nezapomeňte rovněž na impregnaci - to dokonale ochrání obuv před dalším znečištěním.

Boty ze semiše a nubuku

Co s jinými materiály? Boty na podzim či zimu jsou mnohdy vyrobené z nubuku nebo semiše – materiálů podobných kůži, ale o jiných vlastnostech. Především jejich jemná struktura vyžaduje užití speciálního kartáče s gumovou koncovkou a žádný kontakt s vodou. Vlhkost způsobí, že nubuk i semiš měknou a následně neodvratně ztrácejí svůj tvar. Jak si tedy poradit, když se na takovém materiálu objeví skvrny od soli? V takovém případě sáhněte po speciálním preparátu na obuv tohoto typu - ideální ty ve formě pěny nebo gelu. Jednak ještě předtím, než preparát užijete, vyzkoušejte ho na nepříliš viditelném místě svršku. Pro jistotu! Čisté boty rovněž odstavte na teplé místo a nechte je volně uschnout. Poté je neprodleně naimpregnujte.