Jak čistit obuv z koženky? Zapomeňte na impregnační sprej!
Vždy říkáme, že čištění a péče o obuv má mít tři kroky:
- Čištění
- Výživa
- Impregnace, ale ne u koženky a EKO kůže
Nečistoty z koženky odstraníme vlhkým hadříkem a vlažnou vodou. Pokud to nestačí, vyčistíme boty čistící pěnou a houbičkou a necháme zaschnout.
Druhým krokem je výživa. K tomu použijeme pěnu na syntetiku, který je přímo určen pro plastové boty. Využijeme ji navíc na všechnu obuv kde se koženka kombinuje s hladkou kůží (usní) nebo s lakem. Je to řidší pěna, kterou nastříkáme na houbičku a boty otřeme. K čemu je to dobré? Umí povrch zvláčnit, dodá mu jemný lesk a pomáhá proti praskání a lámání svrškového materiálu. Zároveň obsahuje i vodoodpudivé složky.
A co poslední krok, impregnace? U koženky nám impregnace odpadá, protože to není nasákavý materiál. Do takových bot může téci, zpravidla je to však netěsnými švy nebo spoji, nikoliv samotným materiálem – a to souvisí s tím problémem s fleky. Hodně z vás má doma „nějakou impregnaci“, a tou koženkové boty nastříká. Výsledek?
- do koženky se nic nevsákne, nastříkaná tekutina vesele stéká po botě dolů a flekatí. Po zaschnutí s tím většinou už nic nenaděláme.
- navíc často nedodrží doporučenou vzdálenost stříkání, asi 30 cm.
- pokud je to navíc levná, nešetrná impregnace (poznáte už podle silného zápachu po ředidle), tak vaše boty mají rázem problém
Smutné je, že se s tím setkáváme často i na prodejnách. Prodejní personál rovnou doporučuje nové koženkové boty pořádně nastříkat. Neptejte se nás proč, sami to nevíme. Podle nás vyhozené peníze a navíc s rizikem fleků.