Jak čistit látkové boty?

Klíčem k vhodné péči o boty je důkladné seznámení se s druhem materiálu, z něhož jsou vyrobené. To je obzvláště důležité pro výběr přípravků a technik čištění. Existuje celý zástup tkanin, které se od sebe do značné míry odlišují mj. strukturou a tloušťkou úpletu. Mezi látkovými botami se totiž nacházejí modely zhotovené z tlustého plátna i jemné, choulostivé síťky. Stejně důležité je i to, zda jsou vlákna přírodního původu (například z bavlny) anebo syntetického. Proto je tak zásadní se před započetím jakéhokoli čištění nejprve seznámit s informacemi od výrobce, jak by mělo vůbec probíhat.

Existují ovšem univerzální pravidla, která praví, čeho se vyvarovat. Především - neperte boty v pračce ani ručně! Může to totiž vést k jejich rozlepení či znetvoření bez ohledu na to, zda se jedná o sneakery ze síťky či kecky z canvasu. Dlouhodobé máčení ještě nepomohlo žádným botám... Stejně škodlivý je pro látkové svršky také nesprávný způsob sušení. V žádném případě nikdy nesušte boty na radiátoru, u přímotopu ani na přímém slunci. Zapomeňte taktéž na fén, troubu či krb. Nadměrné sluneční záření či silné zdroje tepla mohou vést k politováníhodným důsledkům a trvalému poškození bot.

Tipy na čištění bot z tkaniny

Pokud jsou vaše oblíbené látkové boty, tenisky či jiné kecky jen trochu zašpiněné, bude nejlepším řešením použít kartáč na boty s měkkým vlasem. Díky němu se zbavíte prachu a dalších „suchých” nečistot. Pokud vás čeká čištění šněrovacího modelu, nezapomeňte z něj nejdřív vytáhnout tkaničky - pod nimi se totiž mnohdy nachází silná vrstva prachu. Myslete na to, aby bylo kartáčování šetrné, povrchní, aby se tkanina nepodřela. Můžete rovněž otírat svršky lehce navlhčeným hadříkem s příměsí mýdla. Rozhodně nepoužívejte čisticí či prací prostředky.

Na zažranější skvrny se hodí čisticí přípravky určené výhradně na látkové svršky. Na trhu jsou k dostání speciální produkty například ve formě pěn či sprejů. Před použitím na větším povrchu doporučujeme vyzkoušet působení nově zakoupeného přípravku na nějakém málo viditelném místě. Po vyčištění se určitě vyplatí svršky naimpregnovat. Ačkoli se může zdát opak, na trhu je k dostání poměrně široký výběr přípravků na čištění textilní obuvi, které ochrání svršky před dalším silným zašpiněním.