Různé druhy hladké kůže

V obuvnictví se můžeme setkat s obuví vyrobené z různých druhů hladké kůže. Někdy může být určení typu kůže na první pohled obtížné, proto je vhodné se dotázat prodejce. A pokud již vlastníme kožené boty a chceme zjistit, o jakou kůži se jedná, nejsnadnější bude udělat test pomocí kapky vody. Když kapka vody na kůži vsákne do materiálu a v tom místě dojte ke ztmavnutí, znamená to, že se jedná o anilinovou kůži. V případě vytvoření kapky na povrchu bot, jde o kůži, která byla barvená povrchově. Dále olejované kůže, na kterých snadno uděláme rýhu, kterou bez většího problému můžeme zahladit.

Jak čistit boty z pigmentované hladké kůže?

Tento druh kůže se nejčastěji využíván v produkci obuví. Nejsnadněji se čistí a impregnuje. Dobrá kondice bot z hladké pigmentované kůže zajistí užívání olejového prostředku, který je možné bez problému zakoupit v každém obuvnictví. Prostředky tohoto typu jsou mnohdy dostupné v podobě vosku. O pastování bot je nutné dbát především v zimním období, kdy nízká teplota, sníh a sůl, mají negativní vliv na stav našich oblíbených bot. Je vhodné si rovněž pořídit profesionální čistící prostředky určené na přírodní kůži. Takový preparát pomůže odstranit dokonce i zaschlé skvrny. Nejčastěji se ředí s vodou v poměru 1:1 a nanášejí se rovnoměrně na celý povrch svršku. Čistící prostředek se nanáší pomocí kartáče na čištění kůže, který umožní delikátní kartáčování bez poškození struktury materiálu. Boty z hladké pigmentované kůže sušíme na napínáku na boty, aby nedošlo k jejich deformaci. Mnoho dostupných čistících prostředků má rovněž dezinfekční účinky.

Pokud se na naších botách objevily nevelké poškození kůže, je možné je zakrýt tónovací barvou, která osvěží barvu svršku a zajistí, že obuv vypadá jako nová. Předtím, než se pustíme do tohoto zákroku, měli bychom nanést olejový prostředek na místa, která hodláme barvit. Nezapomínejme o zabezpečení nejnáchylnějších částí vhodným konzervačním prostředkem. Značně opotřebované produkty můžeme přebarvit barvou ve spreji, určenou na přírodní kůži.

Jak čistit boty z anilínové kůže?

Anilínová kůže se charakterizuje otevřenými póry, což mimo jiné znamená, že snadno absorbuje vodu a v místech kontaktu materiálu s kapalinou dochází k trvalému ztmavení. Anilínová kůže je citlivá na působení vnějších vlivů, proto by neměla být obuv vyrobená z této kůže nošena v deštivé dny. Tento typ kůže vyžaduje zvláštní péči. Je nezbytné ji ošetřit ochranným prostředkem, který se nanáší na povrch bot pomocí hadříku. Není možné preparát nanášet bezprostředně na kůži, poněvadž by tímto způsobem vznikly nežádoucí skvrny.

Čerstvě vzniklé skvrny na anilínové kůži může odstranit čistícím prostředkem ve spreji, který absorbuje mastnotu.

Jak čistit boty z olejované kůže?

V případě olejovaných kůží se využívá speciální barevný vosk či olej, který se nanese na povrch materiálu. Tento druh kůže je často nazýván jako pull-up. Snadno se na ni vytvářejí skvrny, jednak nejsou trvanlivé a je možné je odstranit. V péči o olejovanou kůži se využívá pasta, kterou nanášíme štětečkem na čištění kůže. Větší znečištění se dá odstranit účinným čistícím prostředkem, který zředíme s vodou. Stejně tak jako v případě bot z hladké pigmentované kůže, se obuv z olejované kůže suší na napínáku na boty, abychom zachovali jejich přirozený tvar.

Jak čistit kožené podrážky?

V případě elegantní obuvi je mnohdy podrážka rovněž vyrobená z kůže. Spodní část bot z takového materiálu se díky působení vnějších vlivům stává suchá a lámavá, což vede ke vzniku prasklin a vážného poškození. Životnost bot je možné prodloužit díky oleji na kožené podrážky, který chrání podrážku před vodou a zvýší její odolnost na odírání. Prostředek nanášíme hadříkem a podrážku do momentu, než materiál přestane vsakovat olej.